Press Releases

Read the latest news from our family of trusted brands.
 • Gen logo
 • Norton logo
 • Avast logo
 • LifeLock logo
 • Avira logo
 • AVG logo
 • ReputationDefender logo
 • CCleaner logo
Avast: Dát svůj telefon do ruky cizímu člověku? Pro čtyři Čechy z deseti žádný problém
K hudebním festivalům neodmyslitelně patří i seznamování s novými lidmi. V digitální době to však může přinášet i nová nebezpečí

PRAHA, Česko a TEMPE, Arizona, 11. července 2024 – Mobilní telefon je pro většinu z nás podstatná součást každodenního života, ve které si uchováváme řadu osobních a citlivých informací. I přesto 42 % Čechů a Češek na koncertě nebo jiné hudební akci ochotně půjčila svůj mobil do rukou cizímu člověku, se kterým chtěla například sdílet svůj účet na sociálních sítích. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Avastu*, přední značky v oblasti digitální bezpečnosti a ochrany soukromí společnosti Gen™ (NASDAQ: GEN). Dalších 31 % respondentů prozradilo své osobní informace, jako je jméno nebo telefonní číslo, někomu, koho během koncertu potkali. 

V dnešní době už náš mobilní telefon neslouží pouze k vyřizování telefonních hovorů, ale obsahuje také nezanedbatelné množství citlivých údajů. Kromě fotografií a videí v něm lze najít například aplikace sociálních sítí a všechny naše kontakty, nemluvě o internetovém bankovnictví, správci hesel nebo aplikacích souvisejících s výkonem povolání. Odemknutím a předáním telefonu neznámému člověku tak poskytujeme přístup ke všem těmto informacím. Stejně jako je třeba být opatrný při sdělování osobních údajů, je také důležité dobře promyslet, komu půjčujeme svůj telefon,“ vysvětluje výzkumník hrozeb Avastu Jakub Vávra.

Škodlivý software cílený na krádež citlivých informací nebo jiný malware si však v létě do našeho mobilu může najít cestu i jinudy. Nenápadným rizikem může být také obyčejný QR kód, který se používá na hudebních festivalech, v restauracích a na mnoha dalších místech. Toho si jsou podle průzkumu Avastu Češi vědomi – nejmenší důvěryhodnosti mezi respondenty dosahují právě ty QR kódy, které se objevují na festivalech (45 %). Naopak důvěryhodnější jsou podle nich QR kódy v restauracích (62 %) a na parkovacích automatech (59 %). 

„Přestože je většina QR kódů zcela bezpečná, neměli byste věřit každému QR kódu nebo přidružené aplikaci, kterou uvidíte. S tím, jak se QR kódy stávají běžnou součástí každodenního života, se také zvyšuje riziko, že narazíme na nějaký falešný. Takže ačkoli jsou QR kódy obecně neškodné, jsou jen tak bezpečné, jak bezpečné jsou odkazy, které obsahují, a proto mohou být použity jako zadní vrátka pro různé mobilní hrozby,“ říká výzkumník hrozeb Avastu Jakub Vávra. Kyberzločinci tak mohou pomocí škodlivých a falešných QR kódů odkazovat na nebezpečné webové stránky obsahující phishing nebo malware, který může po instalaci ukrást například osobní nebo bankovní údaje uživatele.

Avast přináší několik tipů, jak zůstat během letní festivalové sezony v bezpečí:

 1. Ujistěte se, že máte nainstalovanou nejnovější verzi operačního systému a váš telefon je maximálně zabezpečený. Moderní mobilní telefony nabízejí možnost řízeného přístupu. V praxi to znamená, že kdokoli, komu půjčíte svůj telefon, se nedostane mimo vámi zvolenou aplikaci – nemůže přepínat mezi další aplikace, otevřít ovládací centrum, nebo dokonce vypnout telefon. 
 2. Nepoužívejte QR kódy, které se nenachází na oficiálních místech, a nezadávejte své osobní informace na stránku, která se vám po použití QR kódu načetla, pokud si nejste zcela jisti, že je legitimní.
 3. Udělejte si pořádek v nastavení sociálních sítí. Než něco zveřejníte, zamyslete se nad tím, kdo vaše příspěvky může vidět. Například označení přesné polohy je lepší použít až zpětně z pohodlí domova. Vaši aktuální lokaci by jinak mohli vidět také internetoví podvodníci nebo zloději, kteří by toho mohli zneužít.
 4. Nikdy nepůjčujte svůj telefon cizímu člověku, se kterým se na festivalu seznámíte, i když je vám na první pohled sympatický. Místo toho ho požádejte, aby vám řekl své uživatelské jméno, které na sociálních sítí používá, a sami si ho vyhledejte.

 

*Metodika: Průzkum pro Gen realizovala společnost Dynata v období od 6. do 22. března 2024 na vzorku 1007 dospělých Čechů.

Share Release